Google Analytics

google analytics
google analytics

İnternet siteniz ile ilgili analizlere ulaşacağınız ve sitenizin optimizasyonun sağlanabilmesi için önemli araçlardan olan Google Analyrtics kod ekleme ile birlikte daha çok kişinin ziyaret ettiği ve aynı zamanda yapılan aramalarda ilk sıralarda yer alan internet sitelerine sahip olabileceksiniz.

Google’nin tamamen ücretsiz olarak kullanıcılarına sunduğu bu uygulama sayesinde internet sitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını analiz edebileceğiniz ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilmeniz için yapılması gerekenleri görebileceğiniz bir sisteme sahip olabileceksiniz. İnternet sitelerinin kuruluş amaçları farklılık gösteriyor olsa da genel olarak para kazanmak amaçlardan birisi olmaktadır. Sizlerin daha fazla para kazanabilmesi için verilen bu tarz ücretsiz hizmetlerin doğru kullanılması doğru sonuçların alınabilmesine yardımcı olabilecektir.

Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Analytics, Google tarafından ücretsiz olarak kullanıcılarına sunulan ve sitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını analiz eden ve raporlayan bir araçtır. Ücretsiz olarak elde edebilmenizin yanı sıra SOE uyumlu oluşturmak için oldukça faydalı bir araçtır. Tam olarak sizin internet sitenizi ziyaret eden kullanıcıların kim olduklarını ve daha çok nasıl internet sitelerini kullandıklarını analiz etmesi sayesinde internet sitenizin hedef kitlesini oluşturmanıza yardımcı olabilecektir. Sizin internet sitesini kurmanızdaki amaçların gerçekleştirilebilmesi ve daha fazla internet kullanıcısına ulaşabilmeniz için kullanabileceğiniz bu sistem sayesinde istediğiniz raporları kolaylıkla alabilirsiniz.

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Google Analytics sisteminin kullanılabilmesi için öncelikle üye olmanız gerekmektedir. İlk olarak Google Analytics internet sitesine girerek üç adımda bu sistemi kullana bilmenize imkan sağlanacaktır.

 

  • Siteye girmeniz ile birlikte ekranın sağ üst kısmında bulunan “kaydolun” butonuna tıklamanız gerekecektir. Bundan sonra sistemi kullanabilmeniz için gelen ekrandaki bilgilerin doldurulması gerekecektir.Sizlerden istenilen bilgiler doldurulduktan sonra sayfanın en altında bulunan “izleme kimliği edinin” butonuna tıkladığınızda sistem kaydınızı yapmış olacaksınız.

 

  • Bu işlemin tamamlanası ile birlikte gelen ekranda sizin web sitenize ekleye bilmeniz için verilecek olan kodu almanız gerekecektir. Bu ekrandan kopyalamış olduğunuz bu kodu web sitesinin indeks sayfası içerisine yapıştırmanız gerekecektir.

 

  • Almış olduğunuz bu kodu kaynak kodunuzun içerisinde bulunan <head> ile <head> arasına yapıştırabileceğiniz gibi sayfanın sonunda bulunan </body> ile </html> arasına yapıştırabilirsiniz. Yapıştırma işleminin tamamlanması ile birlikte dosyanızı kaydetmeniz gerekecektir.

 

  • Eğer internet siteniz bir site ise bu durumda hesabınıza girdikten sonra özellikler sekmesi içerisinde yer alan Footer sekmesinde Google Analytics için ayrılmış olan özel bölme içerisine aldığınız kodu yapıştırmanız gerekmektedir.

 

  • Bütün bu işlemlerin tamamlanması ile birlikte Google Analytics hesabınız içerisinden web sitenize giriş yapan kullanıcıların bilgilerine ve internet siteniz le ilgili olan bütün bilgilere ulaşabileceksiniz.

 

İnternet sitesinin SEO uyumu ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için kullanılan yöntemler arasında yer alan bu sistemin ücretsiz olarak veriliyor olması sayesinde elinizde çok önemli verilerin bulunmasına yardımcı olabilirsiniz. Normal şartlar altında oldukça pahalı bir şekilde elde edebileceğiniz bu bilgileri Google ücretsiz olarak veriyor olması sizlerin daha etkin bir internet sayfası yönetmenize büyük katkısı bulunacaktır. Aynı zamanda alacağınız bu hizmet sayesinde yaptığınız işi daha da büyütebilecek ve daha fazla para kazana bileceksiniz.

İnternet Sitelerinin SEO Optimizasyonu

Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilen SEO sayesinde internet sitenizin yapılan aramalarda ilk sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz. Dünya genelinde internet kullanıcıları arasında en fazla kullanılan arama motoru olan Google, kullanıcıların yaptıkları aramalarda çıkan internet sayfalarının sıralamalarını oluşturmak için belirli kriterleri göz önüne alır. Bu kriterlerin internet sitelerindeki durumlarını tespit edebilmek için Google botları tarafından sürekli olarak internet siteleri indekslenmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen verilere göre internet sitelerine belirli puanlar verilerek bu puanlara göre arama ekranındaki sıralama oluşturulur. Siz de yapılan aramalarda daha üst sıralarda görünmek istiyorsanız mutlaka internet sitenizin SEO optimizasyonunu yapmanız gerekecektir.

İnternet sitelerinin yönetilmesi, SEO optimizasyonu ve daha birçok konuda destek alabileceğiniz firmamız sayesinde daha fazla kişinin internet sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Alanında uzman ekipler ile birlikte yapılacak çalışmalar sayesinde istediğiniz sonuçların alınabilmesi de gerçekleşmiş olacaktır. Google Analytics raporları alınması ve bu raporlara göre uygulanabilecek olan yöntemlerin belirlenebilmesi konusunda yaptığımız çalışmalardan sizler de bizlere ulaşarak yararlanabilirsiniz.