Google Adsense

google adsense
google adsense

Dünya üzerinde en çok kullanılan arama motoru olan Google’nin internet sitesi sahiplerinin para kazanabilmeleri için geliştirdiği Google Adsense sayesinde siz de para kazanabilirsiniz. Peki ama nasıl?

İnternet sitelerinin para kazanabilmeleri için uygulanan en yaygın yöntem reklam alınması olacaktır. İnternet sitelerinin tıklanma alanlarına göre değişiklik gösteriyor olsa da alacağınız reklamlar sayesinde yüksek miktarda paralar kazana bileceksiniz. Aynı şekilde siz de internet sitenize reklamlarını verebilmek için diğer sitelere reklam verebileceksiniz. Bu şekilde reklam vermek isteyen internet sitelerinin reklamlarını sitenizin uygun yerlerinde vererek tıklama başına para kazana bileceksiniz.

Google Adsense Nedir?

Google Adsense nedir?” sorusunun kısa cevabı Google’nin vermiş olduğu reklam hizmeti olarak cevaplandırılabilir. Google reklam vermek isteyenlerle anlaşma yaparak bu reklamı almak isteyenlere dağıtmaktadır. Bu şekilde bir aracı görevi görerek internet sitesi sahiplerinin para kazanmalarına yardımcı olmaktadır. Bu hizmetten alınacak olan ücretler tıklanma sayılarına göre belirlenmektedir. Ne kadar çok ziyaret edilen bir siteye sahipseniz ziyaretçilerinizin o kadar çok tıklamalarına yardımcı olabilirsiniz. Bunun için Google Adsense üyeliğinizin olması gerekmektedir. Google’ye bu konu ile ilgili olarak başvuru yapmalı ve kabul edilmeniz durumunda da reklamların sitenizde görünmelerine başlayabilirsiniz. Bu şekilde internet sitenizden para kazanmaya başlayabileceksiniz.

Google Adsense Üyeliği Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak Adsense kaydı yaptırabilmeniz için internet siteniz, blog sayfanız ya da Youtube hesabınızın olması gerekmektedir. İnternet sitenizin olması durumunda Google Adsense kaydı yapılması için yeterli tıklanmaya sahip olmanız gerekecektir. Çok fazla ziyaret edilmeyen bir internet sitesine sahip değilseniz sitenize reklam verilmesi de pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle öncelikli olarak internet sitenizin Optimizasyonunu yapmanız gerekecektir. Bu sayede internet sitenizin ziyaretçi sayısını attıra bileceksiniz. Bu kriteri geçmeniz durumunda yapacağınız üyelik başvurusu Google tarafından incelenerek kabul edilmesi durumunda reklamlar sitenizde gösterilmeye başlanacaktır. Bu şekilde size reklam veren firmalardan tıklamalara göre para alan Google yine sizin sitenizdeki reklamların tıklamalara göre size para ödeyecektir. Youtube’de son dönemlerde uygulanan para ödemeler de bu kapsamda değerlendirilmektedir. Abone sayılarının, video izleme sürelerinin, kanalınızda ne kadar çok zaman geçirildiğinin ve aynı zamanda videolarınızın tıklanmaları da alacağınız paralarda etkili olacaktır. Bu kriterler ne kadar çok karşılık bulursa o kadar çok para kazana bileceksiniz.

İnternet Sitesine Reklam Ekleme

Yapmış olduğunuz Adsense başvurusunun kabul edilmesi ile birlikte internet sitenizde reklamların yayınlanması süreci başlayabilecektir. Bunun için Adsense hesabınıza giriş yaparak reklamların bölümüne girmeniz gerekmektedir. Buraya giriş yaptıktan sonra istemiş olduğunuz şekillerde reklam birimi oluşturmanız gerekecektir. Bu birim oluşturulduktan sonra Google tarafından size verilecek olan kodu internet sitenizde yer alan ilgili bölüme eklemeniz yeterli olacaktır. Bu şekilde reklamlar sitenizde gösterilmeye başlanacaktır.

Reklam Gelirleri Nasıl Hesaplanır?

İnternet sitenizde gösterilen reklamların hesaplanması için uygulanan belirli bir yöntem bulunmaktadır. Ancak bu durum ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Türkiye’de Google Adsense reklam geliri hesaplaması sonucunda internet sitesi sahiplerinin kazançları tıklama başına yaklaşık olarak 7 kuruş ile 4 TL arasında değişmektedir. Bu sektörden sektöre, internet sitesinin tıklamalar ve bazı diğer kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda reklam verilen alandaki rekabet durumu da bu fiyatları etkileyen en önemli kriterlerdendir.

SEO Reklam Gelirleri Üzerinde Etkili Midir?

Öncelikli olarak internet sitenizin SEO Optimizasyonu kesin olarak yapılmış olması gerekecektir. Bu sayede internet sitenizin yapılan aramalarda daha çok bulunabilir olması sağlanabileceğinden Google’nin reklam verebilmek için istediği ilk kriter olan tıklanma sayısının fazla olması da karşılanmış olacaktır. Reklamların verilmesinden alacağınız reklam gelirlerini artmasına kadar birçok konuda SEO sizlere yardımcı olabilecektir. Bu nedenle sadece Google Adsense için değil daha fazla kullanıcıya sahip olmak için de SEO Optimizasyonu yapılmış olması gerekmektedir.
İnternet sitelerinizden daha fazla para kazanabilmek için bu konular üzerinden profesyonel çalışmaları olan bir firmadan destek almanız daha doğru olacaktır. Alanında uzman ekiplerimiz ile birlikte vermiş olduğumuz hizmetler sayesinde daha fazla internet kullanıcısının internet sitenizi ziyaret etmesini sağlayabiliyoruz. Bu şekilde internet sitelerinizin reklam almaya uygun olmaları da sağlanabildiği gibi aldığınız reklam gelirlerini de arttırmış oluyoruz. Siz de Google Adsense ile para kazanmak için mutlaka bizlere ulaşmalısınız.